.

  • slide
icon

USG

USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w narządach. Dzięki USG możliwe jest określenie kształtu, wielkości, położenia danego narządu.
W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Odbite bądź pochłonięte fale USG są na monitorze odpowiednio szare lub czarne, dzięki czemu możemy zobaczyć zarys wewnętrznego narządu.

Badanie USG jest łatwo dostępne, nieinwazyjne i stosunkowo tanie. Badanie USG jest bezbolesne i niegroźne. Ponadto USG pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Przed przystąpieniem do badania USG jamy brzusznej pacjent powinien się przygotować oraz musi przestrzegać kilka zasad.
Dzień przed zabiegiem badany nie może spożywać ciężkostrawnych potraw. Musi je zastąpić lekkostrawnymi posiłkami. Należy unikać także napojów gazowanych, świeżych owoców i warzyw, kaszy, bitej śmietany, otrębów oraz świeżego pieczywa. Ostatni posiłek, przed USG, warto spożyć do godziny 18 w dniu poprzedzającym badanie.
W dniu badania pacjent powinien być na czczo. Odradza się także palenia papierosów oraz spożywania witamin. Na sześć godziny przed zabiegiem nie wolno przyjmować pokarmów, płynów gazowanych oraz żuć gumy, a na godzinę przed badaniem trzeba wypić litr niegazowanej wody.


Na USG należy przyjść z uczuciem parcia na pęcherz moczowy.


W przypadku USG jamy brzusznej dzieci, maluchy proszone są o wypicie dwóch szklanek płynu i nie oddawanie moczu na godzinę przed badaniem.